RGB Nedir?

RGB Nedir?

rgb-cmyk farkı

RGB, 3 rengi ifade eder. Red (Kırmızı), Green (Yeşil) ve Blue (Mavi) renklerden oluşan renk uzayıdır. RGB renkler görüntüleme ürünlerinde kullanılmaktadır . Günümüzde monitörlerde, LCD ekranlarda, tarayıcılarda, fotoğraf makinelerinde kullanılan renk modudur.

Grafik tasarım alanında çalışan, üreten grafik tasarımcılar ve sayfa operatörleri için en önemli kavramlardan biridir renkler. Dijital baskı veya ofset baskıda iş bastıran sektör çalışanları CMYK, Pantone ve RGB renkler hakkında bilgi sahibi olmak zorundadır.

 

Hazırladığınız tasarımları her ne kadar CMYK modunda çalışıyor olsak da bilgisayar ekranı RGB renk formatında olduğu için baskıda birebir aynı renkleri göremeyebiliriz. Ekranlar bize renkleri daha parlak gösterir ve baskısı aldığınız iş o kadar parlak çıkmayabilir. Bu dijital baskı içinde bu geçerlidir. Baskıda kullanacağınız rengin yanı sıra kullanılan kağıtta o derece önemlidir.

RGB ve CMYK renk modları arasında en büyük fark, RGB ile elde edilen renklere ışığında katılmasıdır. CMYK ile yapılan baskılarda ise renkler, 4 rengin karışımı ile elde edilir.

 

Kaynak