Güzel Fontlar Nereden Bulunur?

Güzel Fontlar Nereden Bulunur?

Güzel Fontlar Nereden Bulunur?

Font (Yazı Tipi) Nedir?

Dijital ve fiziksel ortamda kullandığımız yazı tipi çeşidi farklı bir kavramı font olarak da adlandırılmaktadır.

 

Fontlara; logolarda, afişlerde, broşürlerde, kataloglarda, sosyal medya paylaşımlarında, bloglarda, e-kitapta, dergilerde, gazetelerde, web sitelerinde ve daha birçok online ve offline alanda ihtiyaç duyulmaktadır. Font sayesinde bir yazıyı, kelimeyi olağan şeklinden çıkarıp daha farklı, ilgi çekici, hatırlanabilir ve yaratıcı göstermiş oluruz.

Font (Yazı Tipi) Tarihçesi

Şimdi de yazı tipi kavramının tarihçesine bakacağız. Geçmişe gidecek olursak, ilk yazı tipinin, matbaanın icadı ile Gutenberg’in tasarlattırdığı ‘Roman’ isimli yazı karakteri olduğunu görürüz. Bu yazı karakteri ilk olarak İncil’de kullanılmıştır. Daha sonra İtalyanlar, bir sayfaya daha fazla yazı sığması için el yazısını yatık hale getirmişlerdir. Böylece matbaanınn maliyeti azaltılıp kitap fiyatları ucuzlamıştır. Bu yatık yazı karakterine ise “İtalyadan” anlamına gelen “İtalik” denilmiştir.

Günümüzde fontlar kurumsallaşmak isteyen firmalar ve tasarımcılar için büyük önem taşır. 

Font (Yazı Tipi) Bulma ve Font Yükleme

Font nasıl bulunur?

Öncelikle kullanmak istediğimiz fontu internetten bulup bilgisayarımıza indirmeliyiz. Fontları inceleyebileceğiniz ve/veya indirebileceğiniz birkaç popüler ve ücretsiz siteler mevcut. Bunlar;

 

El Yazısı Fontları nelerdir? 

El yazısı fontlarını (yazı tiplerini) bulabileceğiniz en kolay site yukarıda bahsettiğimiz googlefont’tur.

Bu site üzerinden seçeneklerden handwriting (el yazısını) seçerseniz size el yazsı yazı tiplerini verecektir.

el yazısı yazı tipi, elyazısı fontu nereden bulunur?

Font Nasıl Yüklenir?

Yukarıda vermiş olduğumuz siteleri incelediğimizde; hoşumuza giden ve kullanmayı düşündüğümüz yazı tipleriyle (fontları) karşılacağız. İstediğimiz fontu bulup “Download” ettikten yani cihazımıza indirdikten sonra “İndirilenler” klasöründe Zip şeklinde yer alan yazı tipi klasöründen “Yazı Tipi Dosyası”nı kopyalıyoruz.

Ardından “Denetim Masası”ni açıyoruz. Burada yer alan “Görünüm ve Kişiselleştirme” sekmesine tıklayıp “Yazı Tipleri” klasörüne giriyoruz. Az önce kopyalamış olduğumuz dosyayı “Yazı Tipleri” klasörüne yapıştırıyoruz. İşte, az önce beğenip bilgisayarınıza indirdiğiniz o font artık bilgisayarımızda! Yani kullanıma hazır.